Co s sebou na samosběr. Dobře se vybavte a buďte ohleduplní
Samosběry poslední dobou získávají na popularitě. Sběrači si vyzkouší, jaké je ovoce nebo zeleninu sami nasbírat, užijí si pobyt na čerstvém vzduchu, něco zajímavého zažijí a hlavně si dovezou chutný produkt do kuchyně, nejlépe i k uskladnění do zásoby.
Samosběr může být zajímavým zážitkem pro rodinu. Na některé sběry je možné vyrazit dokonce s dětmi. Tento způsob využívají nejen ti, kdo sami zahradu nemají, ale i ti, kteří konkrétní produkt nepěstují nebo jen v menší míře. Sklizeň je to nejpříjemnější z celého pěstitelského cyklu - rovnat zralé ovoce do košíčků nebo jiných nádob, to je radost. Tímto způsobem navíc příjemně ušetříme.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co se sbírá při samosběru
Samosběr je často potřeba předem domluvit, aby s námi majitelé počítali. Sbírá se především ovoce (jahody, třešně, meruňky, rybíz, maliny, borůvky, ostružiny, jablka, hrušky, švestky), ale také zelenina (např. česnek, cibule, okurky, rajčata, papriky, hrášek, fazole), brambory nebo dokonce levandule. Vyplatí se sledovat, jaké samosběry probíhají v blízkém okolí našeho bydliště. Samosběry nabízí nejen větší firmy, ale také malopěstitelé.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co s sebou na samosběr
Vybavíme se vždy s ohledem na konkrétní sbíranou plodinu:
- Důležité jsou vlastní nádoby, košíčky nebo bedýnky. Zásobíme se dostatečně pro všechny členy výpravy. Majitelé nejspíš budou chtít nádoby předem zvážit.
- Při horkém počasí přijde brzy žízeň, možná i hlad. Vezmeme si láhev s vodou, dětem něco k jídlu.
- Nůž nebo nůžky - v některých případech se také hodí, vždy po domluvě s majitelem.
- Pohodlné a přiměřené oblečení i obuv - oblečeme se tak, abychom si nemuseli dělat starosti, že oblečení umažeme. Vyplatí se i kšiltovka nebo klobouk. Dlouhý rukáv a nohavice jsou dobrou ochranou před poškrábáním větvičkami, před sluncem i před hmyzem.
- Podložka na kleknutí se může hodit.
- Opalovací krém, krém na bodnutí hmyzem i repelent - to vše možná budeme potřebovat.
- Vlhčené ubrousky jsou báječné a užijeme je zvlášť při sběru dobře vyzrálého ovoce. Postačí i namočený hadřík.
- Hotovost je důležitá, není možné počítat s platbou kartou.
Tipy pro samosběr
Na farmě nebo pozemku, kde samosběr probíhá, se chováme ohleduplně, aby po nás nezůstala spoušť. Dohlížíme i na svoje děti, ne vždy je můžeme vzít s sebou.
- Zařídíme se podle konkrétních podmínek, na které majitelé upozorňují na svých stránkách. Někdy je potřeba přihlášení. Přijedeme vždy včas, lépe se sbírá v ranních hodinách, když ještě není horko. Zároveň je potřeba nechat oschnout ranní rosu. Vlhkost může snížit trvanlivost a zhoršit kvalitu ovoce i zeleniny.
- Sbíráme dobře vyzrálé ovoce, s plody zacházíme šetrně, opatrně je rovnáme do nádob. Pokud nemáme zkušenosti, majitelé nás určitě rádi poučí.
- Doma vše co nejdříve spotřebujeme, uložíme nebo vhodně zpracujeme - vždy podle konkrétního druhu. Můžeme mrazit, sušit i zavařovat.
- Všechny poškozené kusy co nejdříve odstraníme, stejně tak nepoužíváme nakažené nebo plesnivé plody.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jaké samosběry máte nejraději? Máte nějaké zajímavé tipy? Budeme rádi, když nám o tom napíšete.
Komentáře